Na co zwrócić uwagę przy montażu paneli fotowoltaicznych

Odpowiednie usytuowanie oraz prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych ma ogromny wpływ na ich wydajność oraz opłacalność tego rozwiązania. Żeby funkcjonowały prawidłowo, muszą być zainstalowane w miejscu niezacienionym oraz ustawione w odpowiedniej pozycji, aby absorbować jak najwięcej promieni słonecznych. Sam montaż nie jest trudny. Wystarczy zastosować właściwy system mocowania paneli fotowoltaicznych.

Z której strony domu zamontować panele fotowoltaiczne?

Powierzchnia paneli fotowoltaicznych jest dość duża, ponieważ do uzyskania 1 kW potrzeba ogniw o powierzchni około 7 m2, więc niewiele osób decyduję się na to, aby ustawić je na działce koło domu, ponieważ szkoda na nie miejsca lub nie ma go wystarczająco. Dlatego najpopularniejszym wyborem jest dach lub elewacja budynku.

Na dachu nikomu nie przeszkadzają i są na takiej wysokości, gdzie nie będą narażone na cień z sąsiednich budynków czy rosnących obok domu drzew.

Największą moc modułów osiąga się, gdy kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych jest w stronę słońca. Najkorzystniejsze jest skierowanie ich na południe oraz pochylenie pod odpowiednim kątem, około 30-40° do poziomu.

Z której strony domu zamontować panele fotowoltaiczne?

Wielu osobom wydaje się, że montaż paneli fotowoltaicznych na dachu jest bardzo prostą sprawą. Wystarczy przecież tylko poustawiać obok siebie panele, podłączyć do falownika i wszystko już działa. Jednak w rzeczywistości żeby przeprowadzić prawidłowy montaż, trzeba mieć odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie w tym temacie.

Montaż paneli fotowoltaicznych polega na przymocowaniu ich w taki sposób, aby nie uległy zniszczeniu wskutek wiatru czy śniegu oraz na prawidłowym połączeniu przewodów elektrycznych i zainstalowaniu niezbędnego osprzętu.

Jeżeli instalacja nie zostanie właściwie zamontowana, to jej wydajność będzie bardzo kiepska. Dodatkowo do montażu paneli na dachu lub elewacji niezbędne są profesjonalne narzędzia, których zazwyczaj nie posiadamy we własnym domu. Dlatego najlepiej zlecić takie czynności specjalistom od takich zadań.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne?

Najważniejsze zasady mocowania systemów paneli fotowoltaicznych to:
• pod panelem a powierzchnią dachu powinna znajdować się przerwa 10 cm, która umożliwia wentylacja i chłodzenie,
• panele powinny zostać zainstalowane na specjalnej konstrukcji motywującej, najczęściej wykonanej z aluminium,
• montażu paneli fotowoltaicznych nie wolno wykonywać w pobliżu miejsca, gdzie wydobywają się gazy palne lub tam, gdzie mogą oddziaływać na nie czynniki chemiczne,
• montaż musi być przeprowadzony z uwzględnieniem przyszłych konserwacji oraz prac naprawczych, dlatego trzeba do nich pozostawić swobodny dostęp,
• jeśli chodzi o warunki montowania paneli fotowoltaicznych, to dopuszczalny jest każdy zakres temperatur od -30°C do nawet 80°C i najlepiej takie czynności przeprowadzać podczas ciepłego dnia.

Odpowiednio dopasowane panele fotowoltaiczne i fachowy montaż to gwarancja pełnego wykorzystania ich możliwości oraz dostarczanie do gospodarstwa domowego niezbędnej do funkcjonowania energii elektrycznej. Dlatego warto poświęcić na taką czynność odpowiednią ilość czasu i upewnić się, że wszystko zostało przeprowadzone prawidłowo.
Jeśli dalej nie jesteś pewien, jak zamontować panele fotowoltaiczne lub potrzebna Ci pomoc w wyborze odpowiedniego systemu oraz fachowy montaż, zapewnią Ci to pracownicy firmy http://rbb.net.pl, którzy są specjalistami od systemów fotowoltaicznych.